- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(97-617)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Ergotron Platforms: |
General Information
| Product Type | Multi Component Mount |
| Manufacturer Part Number | 97-617 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | WorkFit Convert-to-LCD & Laptop Kit from Dual Displays |
| Product Line | WorkFit |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Height | 77.5 cm |
| Width | 41.9 cm |
| Depth | 41.4 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Black |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Workstation |
| Notebook | |
| Features | Tilt |
| Rotate | |
| Maximum Load Capacity | 11 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 61 cm (24") |
| Maximum Adjustable Height | 90.2 cm |
| Number of Displays Supported | 1 |
| SKU | 97-617 |
| Barcode # | 698833018585 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 2.1500kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.029008000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





