Don't pay: $397.00
$347.00
SAVE $50.00 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-475-224)
Miscellaneous
| Compatibility | Samsung 49" Odyssey G9 Monitor |
Product Information
| Device Supported | Monitor |
| Curved Screen Display | |
| Features | Cable Management |
| Pan | |
| Tilt | |
| Rotation Stop | |
| Compact | |
| Quick Release Mechanism | |
| Ergonomic | |
| 360° Rotation | |
| Maximum Load Capacity | 19.05 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 124.5 cm (49") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Minimum Load Capacity | 9.07 kg |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.92 kg |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| 100 x 100 | |
| 200 x 100 | |
| 200 x 200 | |
| Product Color | Matte Black |
General Information
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | 45-475-224 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | HX Desk Monitor Arm (matte black) |
| Product Series | HX |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 45-475-224 |
| Barcode # | 698833084474 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 8.3000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





