- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(98-540-216)
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Product Information
| Device Supported | Curved Screen Display |
| Monitor | |
| Mounting Arm | |
| Features | 360° Rotation |
| Pivot | |
| Adjustable | |
| Sturdy | |
| Tilt | |
| Heavy Duty | |
| Maximum Load Capacity | 19.05 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 124.5 cm (49") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Minimum Load Capacity | 12.70 kg |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Ergotron HX Monitor Arms: |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 907.2 g |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| 100 x 100 | |
| Product Color | White |
General Information
| Product Type | Mounting Pivot |
| Manufacturer Part Number | 98-540-216 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | HX Heavy-Duty Tilt Pivot |
| Product Series | HX |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 98-540-216 |
| Barcode # | 698833085204 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





