- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ergotron LX Sit-Stand Desk Mount LCD Arm
(45-360-026)
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Compatibility | LCD Monitor/TV |
| Certifications & Standards | MIS-D/E/F |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Features | Pan |
| Tilt | |
| Foldable | |
| Cable Management | |
| Rotate | |
| Maximum Load Capacity | 11.34 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 106.7 cm (42") |
| Minimum Load Capacity | 9.07 kg |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.85 kg |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| 100 x 100 | |
| 200 x 100 | |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Polished Aluminum |
General Information
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | 45-360-026 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | Lx Sit-Stand Desk Mount Lcd Arm |
| Product Series | LX |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 45-360-026 |
| Barcode # | 698833033984 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 9.1000kg |
Manufacturer Warranty: 24 month
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





