- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
MXV Wall Monitor Arm (matte black) Monitor Mount Style meets functionality with the MXV Wall Monitor Arm. Designed with a modern “V” shape, this sleek and lightweight arm keeps your screen stable as you adjust it for how you want to work. Slimmer than our LX family, the MVX fits in tight spaces and contains the cable chaos with thoughtful cable management.
(45-505-224)
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | LCD Display |
| Display Screen | |
| Monitor | |
| Notebook | |
| Features | Pivot |
| Cable Management | |
| Lightweight | |
| 360° Panning | |
| 360° Rotation | |
| 180° Tilt | |
| Foldable Arms | |
| Adjustable Arm | |
| Maximum Load Capacity | 9.07 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 86.4 cm (34") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Mount Profile | Slim Profile |
| Minimum Load Capacity | 3.18 kg |
Miscellaneous
| Application/Usage | Wood Stud |
| Wall | |
| Surface | |
| Package Contents |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.90 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 100 x 75 | |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Matte Black |
General Information
| Product Type | Mounting Arm |
| Manufacturer Part Number | 45-505-224 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | MXV Wall Monitor Arm (Matte Black) |
| Product Series | MXV |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 45-505-224 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 3.3000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





