- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SV42-6302-4)
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | Battery |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Voltage | 12 V DC |
General Information
| Product Type | Medical Trolley |
| Manufacturer Part Number | SV42-6302-4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | StyleView Cart with LCD Pivot, LiFe Powered |
| Product Line | StyleView |
| Brand Name | Ergotron |
Miscellaneous
| Additional Information |
VESA: |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| WEEE | |
| RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 44 kg |
| Product Color | Grey |
| White | |
| Polished Aluminum | |
| Product Material | Plastic |
| Zinc Plated Steel | |
| Aluminium |
Product Information
| Application/Usage | Healthcare |
| Features | Lockable |
| Locking Casters | |
| Adjustable Height | |
| Antimicrobial | |
| Cable Management | |
| Electrical Outlet | |
| Maximum Load Capacity | 14.06 kg |
| Number of Casters | 4 |
| Platform Length | 19.75 |
| Platform Width | 22.4 |
| SKU | SV42-6302-4 |
| Barcode # | 698833023022 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 63.5000kg |
| Shipping Width | 0.630m |
| Shipping Height | 1.420m |
| Shipping Length | 0.860m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





