Don't pay: $696.00
$607.00
SAVE $89.00 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ergotron WorkFit-TL Sit-Stand Desktop Workstation (Black) - Weight capacity up to 18 kg - Adjustable Height - 33-406-085
(33-406-085)
Physical Characteristics
| Color/Finish | Black |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features | Keyboard Tray |
| Flexible | |
| Maximum Load Capacity | 18.14 kg |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 952.50 mm |
| Table Top Depth | 635 mm |
| Maximum Height Adjustment | 381 mm |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | No |
General Information
| Product Type | Workstation |
| Manufacturer Part Number | 33-406-085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | WorkFit-TL, Sit-Stand Desktop Workstation (black) |
| Product Line | WorkFit-TL |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 33-406-085 |
| Barcode # | 698833050769 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 28.0000kg |
| Shipping Width | 0.850m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 1.070m |
| Shipping Cubic | 0.190995000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





