- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-476-224)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | LCD Monitor |
| Features | Pivot |
| Quick Release Mechanism | |
| 360° Rotation | |
| Tilt | |
| Rotation Stop | |
| Ergonomic | |
| Compact | |
| Cable Management | |
| Pan | |
| Maximum Load Capacity | 15.88 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 81.3 cm (32") |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Minimum Load Capacity | 4.54 kg |
General Information
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | 45-476-224 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | HX Desk Dual Monitor Arm (matte black) |
| Product Series | HX |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.32 kg |
| VESA Mount Standard | 200 x 100 |
| 400 x 300 | |
| 400 x 200 | |
| 100 x 100 | |
| 75 x 75 | |
| 400 x 400 | |
| 200 x 200 | |
| Product Color | Matte Black |
| SKU | 45-476-224 |
| Barcode # | 698833084481 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 12.2000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





