- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Work seamlessly with a versatile and customizable mouse that is responsibly made. Enhance your experience by connecting with up to two devices and moving content across operating systems. Be at your best with programmable buttons, ergonomic design, and battery life that lasts up to 24 months. Plus, enjoy the freedom to work on most surfaces with a Multi-Surface Sensor technology.
Connect Across Multiple Devices
Now you can drag and drop anything across devices using one mouse. The cursor will move seamlessly between the screens, even between Windows® and macOS® operating systems. Also enjoy the freedom to connect to up to 2 devices with a USB-A nano dongle or Bluetooth®.
Totally Customizable
Make everything quick, easy, and just how you like it by customizing2 shortcuts using several applications3. Dial in all your preferences with 4 programmable buttons, adjustable wheel speed, and fast cursor tracking up to 4000 dpi.
Responsibly Made
Aside from the comfortable design, this mouse will make you feel good about doing your part for the environment
2 Years, 1 Battery
Work uninterrupted for years with this amazingly efficient, incredibly long-lasting mouse. A single AA battery lasts up to 24 months with the smart power system
| Resolution | Up to 4000 dpi |
| Buttons | 5 |
| Compatible Operating Systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Minimum System Requirements | USB Type-A port; Bluetooth® |
| Battery type | 1 AA battery (included) |
| Battery life | Up to 24 months |
| Color | Jack black |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 115.41 x 74.16 x 40.29 mm |
| Weight | 0.0782 kg |
| UPC number | 195908246633 |
| Package dimensions (W x D x H) | 135 x 110 x 48 mm |
| Package weight | 0.182 kg |
| Pallet weight | 354.6 kg |
| Country of origin | Made in China |
| What's in the box | Wireless mouse; USB dongle; 1 x AA battery; Quick start guide; Warranty card |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Standard Bench Repair & Phone-in Assistance) |
(3B4Q5AA)
| Battery Included | Yes |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Additional Warranty Information | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Standard Bench Repair & Phone-in Assistance) |
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| Country of Origin | China |
| Operating System Compatibility | Mac OS |
| Windows 10 |
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 3B4Q5AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 435 |
| Product Name | 435 Multi-Device Wireless Mouse (3B4Q5AA) |
| Brand Name | HP |
| Weight (Approximate) | 78.2 g |
| Height | 40.3 mm |
| Width | 115.4 mm |
| Depth | 74.2 mm |
| Product Color | Jack Black |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Number of Total Buttons | 5 |
| Number of Programmable Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Bluetooth Version | 5 |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| SKU | 3B4Q5AA |
| Barcode # | 195908246626 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





