- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud II Wired Gaming Headset - Gunmetal - Drivers: 53mm Neodymium Magnets - Frequency Response: 15Hz ~ 20kHz - Cable Length: 1 Metre (Includes 2 Metre Extension) - Connection: 3.5mm Jack Plug - Transducer Type: Condenser - Cardioid Polar Pattern - 4P5L9AA - 12 Months Limited Warranty
(4P5L9AA)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
| Mini-phone (3.5mm) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Gaming |
| Compatibility |
|
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Over-the-ear | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5.3 cm |
Technical Information
| Cable Length | 100 cm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Multi-platform Support |
| In-Line Controller | |
| LED Indicator | |
| 7.1 Surround Sound | |
| Durable | |
| Auto Mute | |
| Closed-back | |
| Comfortable | |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
Microphone
| Microphone Technology | Condenser |
| Electret | |
| Noise Cancelling | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P5L9AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Cloud II - Gaming Headset (Black-Gunmetal) |
| Product Line | Cloud II |
| Brand Name | HyperX |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 317.5 g |
| Colour | Gunmetal Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 32.3 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Depth | 23.8 cm |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Memory Foam |
| SKU | 4P5L9AA |
| Barcode # | 196188048429 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





