- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud Stinger Core Gaming Headset - Black - Swivel to Mute - Noise Cancelling Microphone - Virtual 7.1 Surround Sound via NGENUITY - Lightweight - Onboard Audio Controls - Hardware Compatibility: PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch - Gaming Headset - Cable Length: 1.3m Metres, 1.7m Extension - Overear Design - PAD15-02 - 12 Months Limited Warranty
(4P4F4AA)
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Miscellaneous
| Compatibility | PC |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Technical Information
| Cable Length | 130 cm |
| Impedance | 16 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 99 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Comfortable |
| Durable | |
| Lightweight | |
| Adjustable Microphone | |
| In-Line Controller | |
| Breathable | |
| Closed-back | |
| Flip-up Microphone | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 215 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Fabric |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P4F4AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | HyperX Cloud Stinger Core - Gaming Headset (Black) |
| Brand Name | HP |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Electret | |
| Uni-directional | |
| Condenser | |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| SKU | 4P4F4AA |
| Barcode # | 196188042489 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.3900kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





