Don't pay: $129.00
$71.00
SAVE $58.00 (45%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The CORSAIR HS55 SURROUND Gaming Headset delivers essential all-day comfort and sound quality with memory foam leatherette ear pads and Dolby® Audio 7.1 surround sound on PC and Mac, without weighing you down thanks to lightweight construction. An omni-directional microphone picks up your voice loud and clear, and a 3.5mm audio connector ensures wide compatibility with most devices.
(CA-9011265-AP)
Specifications
| Audio Input | USB/3.5mm audio jack |
| Colour | Black |
| Connectivity | USB |
| Frequency Response | Headset: 20Hz - 20 kHz; Microphone: 100Hz to 10kHz |
| Microphone | Unidirectional noise cancelling, Detachable |
| Misc. | |
| Product Type | Gaming Headset |
| Technology | |
| Warranty | 2 Years |
| Audio | Stereo |
| Cable Length | 1.5m |
| Headset Drivers | 50mm |
| Impedance | Headset: 32 Ohms @ 1 kHz; Microphone: 2.2k Ohms |
| Platform | PC, PS4, XBOX and mobile |
| Sensitivity | Headset: 111dB (+/-3dB); Microphone: -40dB (+/-3dB) |
| Surround Sound | Yes |
| Weight | 284g |
| SKU | CA-9011265-AP |
| Barcode # | 840006643685 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





