- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud Alpha S Virtual 7.1 USB Gaming Headset - Virtual 7.1 Surround Sound - Bass Adjustment SLiders - Audio Mixer Control - Leatherette Fabric Ear Cushions - 50mm Neodymium Magnets - Closed-Back Design - Frequency Response: 13Hz – 27kHz - Impedance: 65 O - Connection Type: 3.5mm 4-Pole - Aluminium Frame - Detachable Noise Cancellation Mic - Braided Cable - Cable Length: USB Audio Control Mixer (2m), Headset (1m) - Compatible with PC - 4P5L3AA (HX-HSCAS-BL/WW) - 2 Years Limited Warranty
(4P5L3AA)
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| USB 2.0 |
Miscellaneous
| Application/Usage | Gaming |
| Compatibility |
|
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5 cm |
Technical Information
| Cable Length | 975.4 cm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Breathable |
| Durable | |
| Dual Driver | |
| 7.1 Surround Sound | |
| Flexible Microphone | |
| Comfortable | |
| Detachable Cord | |
| Closed-back | |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
Microphone
| Microphone Technology | Electret |
| Condenser | |
| Noise Cancelling | |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 308.4 g |
| Colour | Blue |
| Form Factor | Circumaural |
| Ear Cushion Material | Fabric |
| Memory Foam | |
| Leatherette |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P5L3AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Cloud Alpha S - Gaming Headset (Black-Blue) |
| Product Line | Cloud Alpha S |
| Brand Name | HP |
| SKU | 4P5L3AA |
| Barcode # | 196188048122 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.8600kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





