Don't pay: $239.00
$140.00
SAVE $99.00 (41%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Corsair HS80 RGB USB Gaming Headset delivers incredibly detailed sound through custom-tuned 50mm neodymium audio drivers with Dolby Audio® 7.1 surround sound. Featuring an expanded frequency range of 20Hz-40,000Hz, plush memory foam earpads with breathable cloth fabric and a stress-free floating headband design, spatial audio via Dolby Atmos, flip-to-mute broadcast-grade omnidirectional microphone, on-ear volume and mute controls, and RGB lighting.
(CA-9011238-AP)
Specifications
| Audio Input | USB |
| Colour | White |
| Connectivity | USB |
| Frequency Response | Headset: 20Hz - 40 kHz, Microphone: 100Hz to 10kHz |
| Microphone | Omni-directional, non-detachable |
| Misc. | |
| Product Type | Gaming Headset |
| Technology | |
| Warranty | 2 Years |
| Audio | Dolby Audio |
| Impedance | Headset: 32k Ohms @ 1 kHz, Microphone: 2.2k Ohms |
| Lighting | RGB |
| Platform | PC |
| Sensitivity | Headset: 116dB (+/-3dB), Microphone: -40dB (+/-3dB) |
| Surround Sound | Yes |
| Weight | 373g |
| SKU | CA-9011238-AP |
| Barcode # | 840006644507 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty; 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





