Don't pay: $203.00
$167.00
SAVE $36.00 (18%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
G733 LIGHTSPEED Wireless RGB Gaming Headset BK

(981-000867)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Microphone Design | Boom |
Technical Information
| Impedance | 5 Kilo Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 88 dB |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Features | Lightweight |
| Customizable RGB Light | |
| Detachable Microphone | |
| Rechargeable Battery | |
| Adjustable Headband | |
| USB Charging | |
| Comfortable | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 2000 cm |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 278 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 981-000867 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G733 |
| Product Name | G733 LIGHTSPEED Wireless RGB Gaming Headset |
| Product Series | G |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 981-000867 |
| Barcode # | 97855155603 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.6300kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





