- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud II Wired Gaming Headset - Red - Frequency Response: Headphone(15Hz25kHz), Microphone (50Hz-6.8kHz) - Sound Pressure Level: 105dB SPL (THD=1.0% at 1 KHz) - Polar pattern: Cardioid - Connection: single mini stereo jack plug (3.5 mm) - Cable length and Type: 1m + 2m extension - 4P5M0AA - 2 Years Limited Warranty
(4P5M0AA)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| USB 2.0 |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5.3 cm |
Technical Information
| Cable Length | 100 cm |
| Impedance | 60 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Comfortable |
| Flexible | |
| Durable | |
| Multi-platform Support | |
| Dynamic Driver | |
| Closed-back | |
| 7.1 Surround Sound | |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 317.5 g |
| Colour | Black/Red |
| Form Factor | Circumaural |
Microphone
| Microphone Technology | Condenser |
| Electret | |
| Noise Cancelling | |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | No |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P5M0AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Cloud II - Gaming Headset (Black-Red) |
| Product Line | Cloud II |
| Brand Name | HyperX |
| SKU | 4P5M0AA |
| Barcode # | 196188048436 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





