Don't pay: $468.00
$381.00
SAVE $87.00 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Virtuoso XT 7.1 Virtual Surround Sound Wireless Gaming Headset - Slate - Frequency Response: 20Hz ~ 40 kHz - Impedance: 32 Ohms @ 2.5kHz - Drivers: 50mm Neodymium - Omnidirectional Broadcast-Grade Microphone (100Hz ~ 10kHz) - Connection: USB Type-A, Bluetooth, Wireless - Wireless Range: Up to 18m (Wireless), Up to 9m (Bluetooth) - Battery Life: Up to 15 Hours - CA-9011188-AP
(CA-9011188-AP)
Specifications
| Audio Input | |
| Colour | Charcoal |
| Connectivity | USB Wireless Receiver |
| Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Microphone | Omni-directional, 2.2k Ohms, 100Hz to 10kHz, -42dB (+/-2dB) |
| Misc. | |
| Product Type | Wireless RGB Headest |
| Technology | Surround Sound |
| Warranty | 2 Years |
| Battery Life | Up to 15 hours |
| Drivers | 50mm |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5 kHz |
| Sensitivity | 109dB (+/-3dB) |
| Wireless Range | Up to 60ft |
| SKU | CA-9011188-AP |
| Barcode # | 840006605812 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.1600kg |
https://www.leadersystems.com.au/Images/SPCA-VIRTU-RGB-WLXTK.jpg
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





