Don't pay: $281.00
$271.00
SAVE $10.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G Pro X Gaming Headset - BLUE VOICE Software - Hybrid Mesh PRO-G 50mm Drivers - Neodymium Magnet - Frequency Response: 20Hz ~ 20KHz - Impedance: 35 Ohm - Sensitivity: 91.7 dB SPL @ 1mW - Aluminum / Steel Headband - Memory Foam Leatherette Extra Ear Pads - Cardioid (Unidirectional) Microphone, 100Hz ~ 10KHz Frequency Response - 981-000820 - 2 Years Limited Warranty
Logitech G PRO X Gaming Headset
(981-000820)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5 cm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 320 g |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 19.5 cm |
| Width | 9.4 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Cardioid | |
| Electret | |
| Condenser | |
| Microphone Design | Boom |
Technical Information
| Impedance | 35 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 92 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 981-000820 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | PRO X Gaming Headset With Blue Vo!ce |
| Product Series | PRO |
| Brand Name | Logitech |
| Packing | Box |
| SKU | 981-000820 |
| Barcode # | 97855151049 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.8300kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.245m |
| Shipping Cubic | 0.005880000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





