Don't pay: $139.00
$74.00
SAVE $65.00 (47%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Corsair HS55 Stereo Gaming Headset delivers essential all-day comfort and sound quality with memory foam leatherette ear pads, lightweight construction, and custom-tuned 50mm neodymium audio drivers. Featuring a wide 20 to 20,000Hz frequency response, 32 ohms impedance, omnidirectional microphone with flip-to-mute function, on-ear volume control, 3.5mm connectivity, and a 1.5m cable.
(CA-9011260-AP)
| Model Number | CA-9011260-AP |
| Audio CUE Software | No |
| Surround Sound | No |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargeable Battery | No |
| Weight | 0.284 |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20 kHz |
| Headphone Sensitivity | 111dB (+/-3dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1 kHz |
| Headset Type | Wired |
| Headset Drivers | 50 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Colour | Black |
| Audio | Stereo |
| Lighting | None |
| Platform | PC, PS4, XBOX and mobile |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Type | Unidirectional noise cancelling |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| SKU | CA-9011260-AP |
| Barcode # | 840006643609 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





