- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud II Wireless Virtual 7.1 USB Gaming Headset - Red - Frequency Response: Headphone(15Hz–20kHz), Microphone (50Hz-6.8kHz) - Sound pressure level: 104dBSPL/mW at 1kHz - Polar pattern: Bi-directional, Noise-cancelling - Battery Life: 30 hours - 4P5K4AA (HHSC2X-BA-RD/G) - 2 Years Limited Warranty
(4P5K4AA)
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Gaming |
| Compatibility |
|
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5.3 cm |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | LED Indicator |
| Detachable Microphone | |
| Plug and Play | |
| Lightweight | |
| Mic Monitoring | |
| Rechargeable Battery | |
| Durable | |
| Comfortable | |
| 7.1 Surround Sound | |
| Minimum Frequency Response | 15 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 2000 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Electret | |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 299.4 g |
| Colour | Black/Red |
| Form Factor | Circumaural |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Leatherette |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P5K4AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Cloud II Wireless - Gaming Headset (Black-Red) |
| Product Line | Cloud II |
| Brand Name | HyperX |
| SKU | 4P5K4AA |
| Barcode # | 196188047842 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





