- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Canvas Select Plus SD memory card
For Full HD 1080p video cameras
Part Number: SDS3/1TB | Brand: Kingston
Key Features
- UHS-I speeds of up to 150MB/s1
- Capture images and videos in Full HD (1080p)
- Capacities of up to 1TB3
- Durable4
- Lifetime warranty
Overview
Kingston’s Canvas Select Plus SD card delivers reliable performance with speeds of up to 150MB/s 1 , ideal for cameras and Full HD video recording. With Class 10 UHS-I speeds, it ensures smooth and consistent performance. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Description
Kingston’s Canvas Select Plus SD card is designed with reliable performance, speed and durability for transferring and developing high-resolution photos or capturing and editing Full HD videos. It can reach Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s 1 for easy storage and quick transfers along with a Video Class 30 interface that can record cinematic Full HD video 2 . The Canvas Select Plus SD card is available in multiple capacities of up to 1TB 3 and with a lifetime warranty. UHS-I speeds of up to 150MB/s 1 Capture images and videos in Full HD (1080p) Capacities of up to 1TB 3 Durable 4 Lifetime warranty
Product Images
(SDS3-1TB)
Specifications - SDS3/1TB
General
| Capacities3 | 64GB, 128GB, 256GB, 512GB, 1TB |
| Standard/Class | Class 10, UHS-I, U1/U3, Video Class 10/30 |
| Performance1 | 64GB: 100MB/s read, UHS-I speed class, U1, V10128GB-256GB: 150MB/s read, UHS-I speed class, U1, V10512GB-1TB: 150MB/s read, UHS-I speed class, U3, V30 |
| Dimensions | 24mm x 32mm x 2.1mm |
| Format | exFAT |
| Operating temperature | -25°C~85°C |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Voltage | 3.3V |
| Warranty/support | Lifetime |
| SKU | SDS3-1TB |
| Barcode # | 740617348378 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





