- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(43963)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Thickness | 2.1 mm |
| Weight (Approximate) | 2.2 g |
| Form Factor | SDHC |
| Length | 32 mm |
| Width | 24 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 32 GB |
| Features | Write Protection Switch |
| Maximum Write Speed | 10 MB/s |
| Maximum Read Speed | 10 MB/s |
| Number of Memory Cards | 1 |
| Speed Class Rating | Class 10 |
General Information
| Product Type | SDHC |
| Manufacturer Part Number | 43963 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | 43963 |
| Product Name | 32GB Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Brand Name | Verbatim |
| SKU | 43963 |
| Barcode # | 23942439639 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000050000m3 |
Manufacturer warranty: 24 months
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





