- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(44025)
Physical Characteristics
| Thickness | 2.3 mm |
| Weight (Approximate) | 4.5 g |
| Length | 31.8 mm |
| Width | 23.9 mm |
General Information
| Product Type | SDXC |
| Manufacturer Part Number | 44025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Premium SDHC Memory Card |
| Product Line | Premium |
| Brand Name | Verbatim |
Technical Information
| Storage Capacity | 128 GB |
| Memory Speed | 300x |
| Maximum Read Speed | 70 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| TAA Compliant | Yes |
| SKU | 44025 |
| Barcode # | 23942440253 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





