- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SDSDXXU-064G-GN4IN)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | SDXC |
| Manufacturer Part Number | SDSDXXU-064G-GN4IN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | Extreme PRO 64GB SDXC Card |
| Product Line | Extreme PRO |
| Brand Name | SanDisk |
Physical Characteristics
| Thickness | 2.1 mm |
| Length | 32 mm |
| Width | 24 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Maximum Read Speed | 200 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| SKU | SDSDXXU-064G-GN4IN |
| Barcode # | 619659188719 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





