- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SDSDXVV-512G-GNCIN)
Physical Characteristics
| Thickness | 2.1 mm |
| Length | 32 mm |
| Width | 24 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Write Speed | 70 MB/s |
| Maximum Read Speed | 150 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
General Information
| Product Type | SDXC |
| Manufacturer Part Number | SDSDXVV-512G-GNCIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | Extreme 512GB SDXC Card |
| Product Line | Extreme |
| Brand Name | WD |
| SKU | SDSDXVV-512G-GNCIN |
| Barcode # | 619659199265 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





