- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Canvas React Plus SD memory card
for 8K/3D/VR professional UHS-II cinema cameras
Part Number: SDR2/128GB | Brand: Kingston
Key Features
- Ultimate speeds to support professional camera use
- Capture 8K Ultra-HD high-speed shots without dropping frames
- Top-of-the-line performance for professional content creators
- Durable3
Overview
Kingston’s Canvas React Plus SD card is designed with the latest UHS-II standards for professional creators, delivering speeds of up to 260MB/s 1 for 4K and 8K video capture and seamless transfer at up to 300MB/s 1 . With U3 and V90 ratings, it ensures high-performance recording and fast transfers. Ideal for high-end cameras and content creation.
Description
Kingston’s Canvas React Plus SD card delivers high-performance speeds which are designed to work with industry-standard professional UHS-II cameras for creatives who shoot 8K/3D/VR videos and high-resolution photos. Designed with the latest UHS-II standards and top-of-the-line U3 and V90 speed classes, the Canvas React Plus SD enables you to shoot sequential burst-mode shots with recording speeds of up to 260MB/s 1 . Execute your creativity without experiencing slow speeds and dropped frames while maximising workflow and efficiency. With transfer speeds of up to 300MB/s 1 , enhance your post-production process and handle heavy workloads with ease while capturing cinematic quality in high resolution. Kingston’s Canvas React Plus SD card is the go-to performance SD card for content creators making their way in digital filmmaking and professional photography. Ultimate speeds to support professional camera use Capture 8K Ultra-HD high-speed shots without dropping frames Top-of-the-line performance for professional content creators Durable 3
Product Images
(SDR2-128GB)
Specifications - SDR2/128GB
General
| Capacities2 | 32GB, 64GB, 128GB, 256GB |
| Standard/Class | Class 10, UHS-II, U3, V90 |
| Performance1 | 300/260MB/s read/write |
| Dimensions | 24mm x 32mm x 2.1mm (SD) |
| Format | FAT32 (32GB)exFAT (64GB-256GB) |
| Operating temperature | -25°C~85°C |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Voltage | 3.3V |
| Warranty/support | Lifetime |
| SKU | SDR2-128GB |
| Barcode # | 740617301960 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





