Don't pay: $10,384.98
$4,029.00
SAVE $6,355.98 (61%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 128GB DDR5-5600MT/s CL40 DIMM (Kit of 4)
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard - 128 GB (4 x 32GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL40 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
128GB DDR5-5600MT/s CL40 DIMM (Kit of 4) FURY Beast Black XMP Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with Unbuffered signal will run them smoothly
- 128 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF556C40BBK4-128)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 6.6 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 34.9 mm |
| Color Family | Black |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF556C40BBK4-128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 128GB (4x32GB) DDR5 5600MT/s CL40 FURY Beast Black XMP |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 4 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KF556C40BBK4-128 |
| Barcode # | 740617335194 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





