- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB 4800MT/s DDR5 ECC Reg CL40 DIMM 2Rx
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 32 GB (1 x 32GB) - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz Dual-rank Memory - CL40 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston's KSM48R40BD8-32HA is a 4G x 80-bit (32GB) DDR5-4800 CL40 SDRAM (Synchronous DRAM), 2Rx8, ECC, memory module, based on twenty 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows:
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 4800 MHz memory speed will run them smoothly
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KSM48R40BD8-32HA)
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM48R40BD8-32HA |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 32GB 2Rx8 4G x 80-Bit PC5-4800 CL40 Registered EC8 288-Pin DIMM |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM48R40BD8-32HA |
| Barcode # | 740617343762 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





