- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5-4800MT/s ECC REG 1Rx8 Module
Kingston - 16 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - CL40 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
16GB DDR5-4800MT/s ECC REG 1Rx8 Module Features
- Up to 4800 MHz speed with Registered signal for smooth computer performance
- DIMM 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KTD-PE548S8-16G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
General Information
| Manufacturer Part Number | KTDPE548S816G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTD-PE548S8-16G |
| Barcode # | 740617336146 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





