- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB 5600MT/S DDR5 NON-ECC CL46 DIMM 2RX
32GB 5600MT/s DDR5 Non-ECC CL46 DIMM 2Rx8 Bulk 50-unit increments
Features
- Up to 5600 MHz speed with CL46 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KVR56U46BD8-32BK)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR56U46BD8-32BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | ValueRAM |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Computer |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
| SKU | KVR56U46BD8-32BK |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





