- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G Pro X TKL Modular Mechanical Gaming Keyboard - GX Blue Clicky Switches - User-Swappable Pro-Grade Switches (Modular Design) - Tenkeyless Size - LIGHTSYNC Programmable RGB - Detachable 1.8 Metre Micro-USB Cable - Three-Step Adjustability (Rubber Feet) - 12 Programmable F-Key Macros - Pro-Inspired Design - Onboard Lighting Profile - 1ms Report Rate - 920-009239 - 2 Years Limited Warranty
Logitech G PRO X Mechanical Gaming Keyboard
(920-009239)
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
General Information
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 920-009239 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | PRO X Keyboard |
| Product Line | PRO X |
| Product Series | G |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
Miscellaneous
| Platform Supported | Mac OS |
| Windows | |
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.30 kg |
| Keyboard/Keypad Height | 34 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 361 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 153 mm |
| SKU | 920-009239 |
| Barcode # | 97855149787 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





