- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech MX Ergo Wireless Trackball Mouse - Nominal value: 380 DPI - Number of buttons: 8 - Advanced 2.4GHz wireless technology - 10m Operation distance - Rechargeable Li-Po (500 mAh) battery - Up to 4 months on a single full charge - 10 million button click durability - Unifying Receiver - 910-005180 - 12 Months Limited Warranty
(910-005180)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Device Supported | Notebook |
| Environmentally Friendly | Yes |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 8 |
| Scroller Type | Trackball |
| Tilt Wheel | |
| Ergonomic Fit | Right-handed Only |
| Movement Resolution (dpi) | 440 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 164 g |
| Height | 132.5 mm |
| Width | 51.4 mm |
| Depth | 99.8 mm |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-005180 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | MX ERGO Wireless Trackball |
| Product Line | MX ERGO |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 910-005180 |
| Barcode # | 097855132673 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 12 Months Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





