- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Microsoft Comfort Mouse 4500 (4FD-00027)
(4FD-00027)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 131 g |
| Height | 42.2 mm |
| Width | 67.8 mm |
| Depth | 116.1 mm |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 4FD-00027 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Model | 4500 |
| Product Name | Comfort Mouse 4500 |
| Product Line | Comfort |
| Brand Name | Microsoft |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| Certifications & Standards |
|
| System Requirements |
For Windows-based PC: For Macintosh: Operating Systems: |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| REACH |
Pointing Device
| Movement Detection | BlueTrack |
| Pointing Device Features | Contour |
| Dust Resistant | |
| Rubber Grip | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 1.93 m |
| Number of Total Buttons | 5 |
| Number of Programmable Buttons | 5 |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| SKU | 4FD-00027 |
| Barcode # | 885370411478 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 0.2300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





