- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP QGD-3014-16PT-8GB 16-Port GbE PoE 8GB Managed Switch with SFP Combo - CPU: Intel Celeron J4125 4-Core 2.0GHz, Up to 2.7GHz - Memory: 8GB (2x 4GB) DDR4 (Up to 64GB), 4GB Flash - Drive Bays: 4x 3.5" SATA, 2x M.2 B-Key SATA 2230 - Ports: 14x GbE RJ45, 2x GbE SFP/RJ45 Combo - I/O: 2x HDMI, 3x USB 3.2, 2x 2.5GbE Management Ports - PCIe: 2x PCIe Gen3 x4- PoE Output: Ports 1-16 (30W) - Switching Capacity: 32Gbps - Non-Blocking Throughput: 16Gbps - Rackmountable
(QGD-3014-16PT-8G)
| Management Type | Web Managed |
| Number of Ports | 16 |
| 1GbE (RJ45) | 14 |
| 1GbE SFP/RJ45 Combo Ports | 2 |
| Total PoE Ports | 16 |
| PoE PSE (802.3af, 15.4W) | Ports 1-16 |
| PoE+ PSE (802.3at, 30W) | Ports 1-16 |
| PoE Power Output | Ports 1-16 (Max 30W) |
| Total PoE Power Budget | 140W |
| USB 3.2 Gen 1 port | 3 |
| Management Port | 2 x 2.5GbE |
| HDMI™ Output | 2 |
| Power Supply Description | Internal Power Supply Unit |
| Max. Power Consumption | 250W |
| Input Power Type | AC |
| Input Voltage Range | 100-240VAC, 50/60 Hz |
| MAC Address Table | 8K |
| Total Non-Blocking Throughput | 16Gbps |
| Switching Capacity | 32Gbps |
| Management Interface | Web |
| Energy Efficient Ethernet (IEEE 802.3az complaint) | |
| Fan | System: 12 x 12 cm (12V DC) |
| Supported Standards | IEEE 802.3u 100Tx Fast Ethernet IEEE 802.3ab 1000BASE-T Gigabit Ethernet IEEE 802.3z 1000Base-X IEEE 802.3x Full-duplex flow control IEEE 802.3af/at Power-over-Ethernet (PoE) IEEE 802.1q Virtual LANs (VLAN) IEEE 802.1p QoS Protocol for Traffic Prioritization IEEE 802.3af/at Power-over-Ethernet (PoE) |
| Form Factor | Desktop |
| LED Indicators | Per Port: Link/Activity/Speed/PoE Per System: Warning/PoE/Fan |
| LCD Management | |
| Buttons | Device PSU power button Host power button Host reset button(load default) Switch reset button |
| Dimensions (HxWxD) | 130 × 295 × 224.8 mm |
| Weight (Net) | 4.08 kg |
| Weight (Gross) | 5.34 kg |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 5% to 95% non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Certifications | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Electromagnetic Compliance | CLASS A |
| Jumbo Frames | |
| QTS Built-in | |
| CPU | Intel Celeron ® J4125 quad-core 2.0 GHz processor (burst up to 2.7 GHz) |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Internal Network Bandwidth | 2 x 1GbE |
| Graphics Processors | Intel® HD Graphics 600 |
| Floating Point Unit | |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| System Memory | 8 GB (2 x 4 GB) |
| Maximum Memory | 8 GB |
| Memory Slot | 2 x SODIMM DDR4 |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bays | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 2.5-inch bays: 2.5-inch solid-state drives 2.5-inch hard disk drives 3.5-inch bays: 3.5-inch solid-state drives 3.5-inch hard disk drives |
| Hot-swappable | |
| M.2 SSD Slots | 2 (M.2 SATA 2280) |
| SSD Cache Acceleration Support | |
| File System: Internal Hard Drive | EXT4 |
| File System: External Hard Drive | EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, exFAT (optional license) |
| Warranty | 2 Years |
Note: Use only QNAP memory modules to maintain system performance and stability. For NAS devices with more than one memory slot, use QNAP modules with identical specifications and refer to the hardware user manual to install compatible QNAP memory modules.
Warning: Using unsupported modules may degrade performance, cause errors, or prevent the operating system from starting.
QNAP reserves the right to replace partial parts or accessories if the original is no longer available from its manufacturer/supplier. Any replacement would be fully tested and verified to meet strict compatibility and stability guidelines and will deliver identical performance to the original.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
Product images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product. Due to differences in monitors, colors of products may also appear different to those shown on the site.
Designs and specifications are subject to change without notice.
| SKU | QGD-3014-16PT-8G |
| Model # | QGD-3014-16PT |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 2.9400kg |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






