- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP QSW-M408S Web Managed Switch
The QNAP QSW-M408S is a high-performance web-managed switch featuring 8 Gigabit Ethernet ports and 4 dedicated 10GbE SFP+ fiber ports. Designed to deliver scalable, ultra-fast connectivity, it is ideal for small to medium business networks requiring reliable high-speed data transfer and advanced management capabilities.
- 8 x 1Gbps RJ45 Ports: Standard Gigabit Ethernet ports for connecting everyday network devices.
- 4 x 10GbE SFP+ Ports: Dedicated fiber ports offering ultra-fast, low-latency connections.
- Web Management Interface: Easy-to-use GUI for VLAN, QoS, link aggregation, and comprehensive network monitoring.
- Advanced Features: Supports Layer 2 switching, IGMP snooping, and enhanced security for optimized network performance.
- Reliable & Scalable: Perfect for expanding network capacity with high-speed fiber connectivity.
Boost your networkâs speed and management flexibility with the QNAP QSW-M408S, built to meet the demands of modern business environments.
(QSW-M408S)
QSW-M408S
| Management Type | Web Managed |
| Number of Ports | 12 |
| 10GbE SFP+ | 4
10G/1G
|
| 1GbE (RJ45) | 8 |
| Power Supply Description | Adapter |
| Max. Power Consumption | 12.17 W |
| Input Power Type | AC |
| Input Voltage Range | 100-240VAC, 50/60 Hz |
| MAC Address Table | 16K |
| Total Non-Blocking Throughput | 48Gbps |
| Switching Capacity | 96Gbps |
| Management Interface | Web |
| Console (Opt.) | RJ45 |
| Energy Efficient Ethernet (IEEE 802.3az complaint) | |
| Fan | PWM double ball bearing fan x 1 |
| Supported Standards | IEEE 802.3 Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-T IEEE 802.3ab 1000BASE-T IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX IEEE 802.3ae 10G Fiber IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control IEEE 802.1Q VLAN Tagging IEEE 802.1w RSTP IEEE 802.3ad LACP IEEE 802.1AB LLDP IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet IEEE 802.1p Class of Service |
| Form Factor | Desktop |
| LED Indicators | Per Port: Speed/Link/Activity Per System: Power/Status |
| Buttons | Reset button |
| Dimensions (HxWxD) | 42.5 × 290 × 127 mm |
| Weight (Net) | 1.145 kg |
| Weight (Gross) | 1.565 kg |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Relative Humidity | 5~95% Non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Electromagnetic Compliance | CLASS A |
| Jumbo Frames | 9K |
| Warranty | 2 Years |
| SKU | QSW-M408S |
| Model # | QSW-M408S |
| Barcode # | 885022018710 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 2.9400kg |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






