You Might Want To Add
QNAP - CAB-DAC50M-SFPP SFP+ 10GbE twinaxial d
QNAP - CAB-DAC30M-SFPP-DEC02 SFP+ 10GbE twina
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(QSW-M5216-1T)
| Management Type | Web Managed |
| Number of Ports | 17 |
| 25GbE SFP28 | 16 |
| 10GbE BASE-T (RJ45) | 1 |
| Management Port | 1 x 1GbE RJ45 |
| Power Supply Description | Internal Power Supply Unit |
| Max. Power Consumption | 80W |
| Input Power Type | AC |
| Input Voltage Range | 100-240VAC, 50/60 Hz |
| MAC Address Table | 32K |
| Total Non-Blocking Throughput | 410Gbps |
| Switching Capacity | 820Gbps |
| Management Interface | Web |
| Console | RS232 |
| Energy Efficient Ethernet (IEEE 802.3az complaint) | |
| Fan | |
| Supported Standards | IEEE 802.3 Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-T IEEE 802.3ab 1000BASE-T IEEE 802.3bz 2.5G/5GBase-T IEEE 802.3an 10G BASE-T IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX IEEE 802.3ae 10G Fiber IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control IEEE 802.3by 25 Gigabit Ethernet IEEE 802.1Q VLAN Tagging IEEE 802.1w RSTP IEEE 802.3ad LACP IEEE 802.1AB LLDP IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet IEEE 802.1p Class of Service |
| Form Factor | Rackmount |
| LED Indicators | Per Port: Speed/Link/Activity Per System: Power/Status |
| Buttons | Reset button |
| Dimensions (HxWxD) | 43.5 x 285 x 237.7 mm |
| Weight (Net) | 2.15 kg |
| Weight (Gross) | 2.85 kg |
| Operating Temperature | 0˚C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 5~95% Non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Electromagnetic Compliance | Class A |
| Jumbo Frames | 9K |
| Warranty | 2 Years |
Note: Use only QNAP memory modules to maintain system performance and stability. For NAS devices with more than one memory slot, use QNAP modules with identical specifications.
Warning: Using unsupported modules may degrade performance, cause errors, or prevent the operating system from starting.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
Product images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product. Due to differences in monitors, colors of products may also appear different to those shown on the site.
Designs and specifications are subject to change without notice.
Warning: Using unsupported modules may degrade performance, cause errors, or prevent the operating system from starting.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
Product images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product. Due to differences in monitors, colors of products may also appear different to those shown on the site.
Designs and specifications are subject to change without notice.
| Standards Compliance |
|
| Port Management |
|
| QoS |
|
| VLAN |
|
| Layer 2 Features |
|
| Security |
Access Control Lists (ACL): ACL by IP address, ACL by MAC |
| Firmware management |
|
| Other Features |
|
| RSTP |
IEEE802.1w Rapid Spanning Tree |
| SKU | QSW-M5216-1T |
| Model # | QSW-M5216-1T |
| Barcode # | 885022021338 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.037500000m3 |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






