- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

A modern take on a classic. The next generation BAR Plus elevates the flash drive to an everyday essential, offering impressive speed and striking design. Fit to your hand, the metal unibody is pure minimalism in a drive that cleverly blends style, speed and reliability.
(MUF-256BE4APC)
Specifications
| Capacity | 256GB |
| Connector Type | USB 3.1 Gen 1 (backward compatible with USB 3.0/2.0) |
| ConnectorType | USB 3.1 Gen 1 (backward compatible with USB 3.0/2.0) |
| Security | |
| Series | BAR Plus |
| Transfer Speed | Up to 300MB/s read speed for USB 3.0, write speed is lower than read speed |
| Warranty | 5 years limited |
| SKU | MUF-256BE4APC |
| Barcode # | 8801643230678 |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.154m |
| Shipping Cubic | 0.000154000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





