- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The UUSBOTG Micro USB On-The-Go (OTG) Adapter Cable features a Micro USB male (B-type) connector and a USB female (A-type) connector, delivering a simple way to convert your Micro USB OTG capable tablet computer or Smartphone into a USB On-the-go host, and enables you to connect a USB peripheral device such as a thumb drive, or USB mouse or keyboard, etc.
This USB to Micro USB Host OTG cable is designed and constructed for maximum durability, to ensure dependable, long-lasting connections, and is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
Please Note: This adapter will only work with devices that support USB OTG. Please consult your documentation and/or your service provider to ensure that your device does support USB OTG functionality.
(UUSBOTG)
| SKU | UUSBOTG |
| Barcode # | 65030848381 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





