- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Maximize space while creating an impressive display. This full-motion TV wall mount supports flat-screen TVs from 32" to 70" in size, with a weight capacity of 99 lb. (45 kg).

Save Space
Mount your flat-screen TV in a location that's convenient for visitors, clients and employees, and free up valuable space. The wall mount is ideal for a lobby, boardroom or other venue. The TV wall mount also includes built-in cable management to keep cables neatly out of sight.
Full-Motion Adjustment
The TV wall mount features dual arms that extend out to 20.4" (517 mm) from the wall to provide a wide range of movement and accommodate different screen positions and angles. The arms can also fold to tuck in closely to the wall, providing a low profile that enables your display to be positioned just 2.24" (57 mm) from the wall.
You can swivel your display +90 / -90 degrees and tilt +5 / -8 degrees, letting you angle your TV display toward your audience. Plus, the tilt feature lets you adjust the TV so that you can view it comfortably at any height. A built-in level adjustment also offers 5 degree clockwise and counterclockwise turning, to ensure your display is perfectly level.
Secure Installation
The heavy-duty steel construction, dual-arm design and dual-stud mounting for studs placed 16" apart, provides increased durability and security. It safely and securely supports your flat-screen TV, to protect your investment.
FPWARTB2 is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(FPWARTB2)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Type | Wall Mount |
| Manufacturer Part Number | FPWARTB2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Full-Motion TV Wall Mount |
| Product Line | Full-Motion |
| Brand Name | StarTech.com |
| Device Supported | Curved Screen Display |
| Flat Panel Display | |
| Features | Tilt |
| Extendable Arm | |
| Full Motion | |
| Durable | |
| Pivot | |
| Heavy Duty | |
| Rotate | |
| Cable Management | |
| Swivel | |
| Articulating | |
| Maximum Load Capacity | 45 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 81.3 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 177.8 cm (70") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Finishing | Powder Coated |
| Weight (Approximate) | 7.03 kg |
| Length | 51.8 cm |
| Height | 41.9 cm |
| Width | 64.3 cm |
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| 300 x 300 | |
| 300 x 200 | |
| 600 x 200 | |
| 400 x 300 | |
| 600 x 300 | |
| 200 x 400 | |
| 200 x 200 | |
| 200 x 100 | |
| 400 x 400 | |
| 600 x 400 | |
| 200 x 300 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Steel |
| SKU | FPWARTB2 |
| Barcode # | 65030870368 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 7.7000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.625m |
| Shipping Cubic | 0.023625000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
Model





