- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This deskmount dual-monitor arm lets you mount two 13” to 27” VESA mount monitors, each weighing up to 17.6 lb. (8 kg), onto a single low-profile base. It gives you flexible desk-clamp or grommet-hole mounting, letting you save space while creating an ergonomic workspace in any office environment.
Free Up Desk Space
With a stable dual-arm design, the double-monitor mount lets you create more usable work space by mounting your monitors side by side on a single base. The screen mount features a flat low-profile back that lets you position your displays against a wall or cubicle wall.
Optimal Viewing
The computer monitor desk mount features adjustable height along the pole. The smooth +/- 30° tilt motion and +/- 30° swivel make it easy to find the optimal viewing angle. You can also rotate your display 360° for portrait or landscape viewing, and make sure your displays are perfectly aligned using the micro-adjustment knob.
Flexible Installation
The dual-monitor arm is easy to install, with the desk-clamp or grommet mount (hardware included). Integrated cable management keeps your workspace organized. It works well with most desks, including sit-stand workstations.
Boost Productivity with Multiple Monitors
Adding two monitors gives you the extra screen space you need to simplify multitasking and maximize your productivity.
ARMBARDUOG is backed by a 5-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(ARMBARDUOG)
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | ARMBARDUOG |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Desk-mount Dual-Monitor Arm - Cross Bar - Grommet/Desk Clamp Mount |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 4.90 kg |
| Length | 87.1 cm |
| Height | 51.6 cm |
| Width | 13.5 cm |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Aluminium | |
| Plastic |
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Features | Cable Management |
| 30° Tilt | |
| Ergonomic | |
| Tilt | |
| 360° Rotation | |
| 30° Swivel | |
| Grommet | |
| Space Saving Design | |
| Flexible | |
| Swivel | |
| Maximum Load Capacity | 16 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Number of Displays Supported | 2 |
| SKU | ARMBARDUOG |
| Barcode # | 65030879262 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 5.5500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.480m |
| Shipping Cubic | 0.002400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





