- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Wall-mount your computer monitor or flat-screen TV to free up space on your desk or table. This monitor wall mount supports displays up to 34”. It swivels and tilts to enable you to adjust the angle of your screen and provide viewing flexibility.
Save space by wall-mounting your flat-panel display
The monitor wall mount helps you save space on your desk or table surface, by letting you securely wall-mount a computer monitor or LED / LCD TV from 13” to 34” in size and up to 33 lb. (15 kg) in weight. It’s ideal for many different applications, including business meeting rooms, healthcare or financial settings. The monitor wall mount works well in office settings or workspaces that back against a wall.
Adjust your screen position with ease
The monitor wall mount makes it easy to change your screen position, so you can work more comfortably. It swivels +45° / - 45°, enabling you to move your screen easily to the left or right. It also tilts freely +45° / - 45°, which makes it easy to adjust the angle of your display up or down.
Easy installation
The aluminum monitor wall mount features slide-in wall plate construction for easy installation. To help keep your work area free of clutter, the monitor arm also features a cable clip that keep your cables neatly out of sight.
The ARMWALL is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(ARMWALL)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Type | Wall Mount |
| Manufacturer Part Number | ARMWALL |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ARMWALL |
| Product Name | Monitor Wall Mount - Aluminum |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 272.2 g |
| Length | 11.4 cm |
| Height | 55.1 cm |
| Width | 11.4 cm |
| VESA Mount Standard | 50 x 50 |
| 75 x 75 | |
| 100 x 100 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminium |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| LCD Display | |
| LED Display | |
| Monitor | |
| Features | Swivel |
| Cable Management | |
| Pivot | |
| Tilt | |
| Maximum Load Capacity | 15.06 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| SKU | ARMWALL |
| Barcode # | 65030870290 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.4300kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.135m |
| Shipping Cubic | 0.000972000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
Model





