- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Chapter Carrying Case (Briefcase) for 38.1 cm (15") Notebook - Black - Impact Resistant Interior, Moisture Resistant Exterior, Water Resistant Exterior, Dirt Resistant Exterior - Polyurethane, Polyester Body - Hand Strap, Shoulder Strap, Luggage Strap - 320 mm Height x 419.9 mm Width x 59.9 mm Depth Some of us prefer briefs (instead of boxers, instead of backpacks). STM provides those with this preference all the best features of our packs-our suspended tech cell, plenty of pockets, and ample room to store your stuff. Plus, it's just as comfy over your shoulder or in your hands.
(STM-117-169P-01)
Miscellaneous
| Application/Usage | Notebook |
| Tablet | |
| Gear | |
| Charger | |
| Cable |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 480.8 g |
| Durability | Impact Resistant Interior |
| Dirt Resistant Exterior | |
| Moisture Resistant Exterior | |
| Water Resistant Exterior | |
| Height | 320 mm |
| Width | 419.9 mm |
| Depth | 59.9 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Polyurethane |
Product Information
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Luggage Strap | |
| Hand Strap | |
| Style | Briefcase |
| Maximum Screen Size Supported | 38.1 cm (15") |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-117-169P-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Chapter Laptop Brief |
| Product Line | Chapter |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-117-169P-01 |
| Barcode # | 640947794299 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





