Don't pay: $65.00
$39.00
SAVE $26.00 (40%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(TED035GL)
Miscellaneous
| Application/Usage | Chromebook |
| ID Card |
Physical Characteristics
| Material Details | Polyurethane - Coating |
| Weight (Approximate) | 650 g |
| Durability | Water Resistant |
| Impact Resistant | |
| Height | 270 mm |
| Width | 40.1 mm |
| Depth | 349.3 mm |
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
| Product Material | 900D Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Fabric | |
| Polyurethane | |
| Diamond Ripstop |
Product Information
| Accessibility | Clamshell |
| Style | Slipcase |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm (13") |
| Maximum Screen Size Supported | 35.6 cm (14") |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | TED035GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | TED035GL |
| Product Name | 13-14" Work-In Rugged Case with Dome Protection |
| Product Line | Work-In |
| Brand Name | Targus |
| SKU | TED035GL |
| Barcode # | 92636351137 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





