You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
UFiber WiFi UFiber WIFI is a robust, high‑performance GPON CPE that offers routing, four LAN ports, and Wi-Fi. It is powered by 24V passive PoE or a 24V, 0.5A power adapter. • (1) GPON WAN Port and (4) Gigabit Ethernet Ports • 802.11n Wi-Fi • 7W Max. Power Consumption
Status LEDs
The easy-to-read LEDs provide status information: Ethernet connection, signal strength, and power.
Versatile Power
The 4 Ethernet LAN ports support 10/100/1000 Mbps connections. The UFiber WiFi can be powered using 24V passive PoE on Port 1, or by 24VDC.
Designed for Integration
Up to 128 UFiber WiFi devices can be connected to a single GPON port. Supporting GPON links of up to 20 km, the UFiber WiFi integrates with the UFiber OLT and third-party OLT devices.
(UF-WIFI-AU)
UFiber WiFi UFiber WIFI is a robust, high‑performance GPON CPE that offers routing, four LAN ports, and Wi-Fi. It is powered by 24V passive PoE or a 24V, 0.5A power adapter. • (1) GPON WAN Port and (4) Gigabit Ethernet Ports • 802.11n Wi-Fi • 7W Max. Power Consumption
| SKU | UF-WIFI-AU |
| Barcode # | 817882028653 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 4.8260kg |
| Shipping Width | 0.385m |
| Shipping Height | 0.094m |
| Shipping Length | 0.583m |
| Shipping Cubic | 0.021099000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






