Don't pay: $313.00
$38.00
SAVE $275.00 (88%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Verbatim Store'n'Go Secure Pro USB 3.0 Drive 32GB
(98665)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.1 g |
| Form Factor | External |
| Length | 55 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 20 mm |
General Information
| Product Type | Flash Drive |
| Manufacturer Part Number | 98665 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Secure Pro USB Drive USB 3.0 32GB |
| Product Line | Store 'n' Go Secure Pro |
| Brand Name | Verbatim |
Technical Information
| Storage Capacity | 32 GB |
| Features | Password Protection |
| Retractable | |
| Secure | |
| Encryption Support | |
| Maximum Write Speed | 100 MB/s |
| Maximum Read Speed | 35 MB/s |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| SKU | 98665 |
| Barcode # | 23942986652 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Cubic | 0.001500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





