- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SH-RC64GB)
Technical Details
| Model | Shintaro 64GB USB-C OTG Pocket Disk Drive |
|---|---|
| Classification | Consumer / Business / Education |
| Capacity | 64GB |
| Capacity Type | FAT 32 / IDEMA / NTFS |
| Sequential Read Speed (MB/s) | 100MB/ S |
| Sequential Write Speed (MB/s) | 40MB / S |
| Activity LED | None |
| Other Features | Dual USB connection with USB-C & USB-A |
| Interface | USB 3.0 |
| Powered | USB |
| Unit Colour | Silver |
| Compatibility | Formatted for Microsofr Windows based computers. This product can be re-formatted |
| Encryption | Yes |
| Software | Hot Plu & Play |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 37 x 12.3 x 7mm |
| Weight (Kg) | 0.009 |
| Warranty | 2 YEARS |
| SKU | SH-RC64GB |
| Barcode # | 9328257005588 |
| Brand | SHINTARO |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.020m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





