Don't pay: $108.10
$78.00
SAVE $30.10 (28%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(98666)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | Flash Drive |
| Manufacturer Part Number | 98666 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Store 'n' Go Secure Pro USB 3.0 Drive |
| Product Line | Store 'n' Go Secure Pro |
| Brand Name | Verbatim |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7 g |
| Form Factor | External |
| Length | 55 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 20 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
| Features | Encryption Support |
| Password Protection | |
| Retractable | |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| SKU | 98666 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





