- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The D-Link 1-Port 10-Gigabit CX4 Module (DEM-410CX) provides the SMB and Enterprise with a cost efficient, low-latency, 10-Gigabit network connection utilizing a twin-axial copper cable. Significantly lower in cost than fiber cable, copper cable supports distances ranging up to 5 meters, ideal for stacking switches in wiring closets.
The DEM-410CX slides into an open slot of the DGS-3400 and DGS-3600 Series switch. The module provides high bandwidth of 20Gbps in full-duplex mode. It also can be used to stack the DGS-3400 (DGS-3426P, DGS-3427 and DGS-3450) or DGS-3600 Series (DGS-3627, DGS-3627G and DGS-3650) switches together in a high bandwidth stacking scheme or used to uplink the DGS-3400/3600 Series switches to a core chassis switch.
The 1-Port 10-Gigabit CX4 Module (DEM-410CX) is an ideal solution for high-bandwidth network connections in high-performance computing clusters and for stacking switches in short distances within wiring closets.
(DEM-410CX)
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports Details | 1 x 10GBase-CX4 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Product Type | Expansion Module |
| Manufacturer Part Number | DEM-410CX |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DEM-410CX |
| Product Name | DEM-410CX 10-Gigabit CX4 Module |
| Brand Name | D-Link |
| Additional Information | Used to stack the switches together in a very high bandwidth stacking scheme, or to uplink them to core chassis switches |
| Package Contents |
|
| Compatibility | DGS 3400 series |
| Maximum Distance Supported | 20 m |
| Network Technology | 10GBase-CX4 |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Coaxial |
| SKU | DEM-410CX |
| Barcode # | 790069286810 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.003078000m3 |
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





