- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ELEMENTS range of Alogic cables provides an easy and effective connectivity solution. Elements range of products are designed for affordability and value for money for your everyday applications.
Elements Mini DisplayPort to HDMI cable connects a DisplayPort enabled computer to HDMI enabled monitor. The cables support a maximum resolution of Full HD 1920 x 1080. The cable will connect a Mini DisplayPort source such a computer/docking station to a monitor/projector.
* Resolution capability of up to 1920×1080
* (1) Mini DisplayPort Male to (1) HDMI Male
* Black Color
* ABS Construction
* Jacket: PVC
* Premium Retail PE Bags Packaging
* Enables connection from a Mini DisplayPort source to HDMI display
* Premium connectors for best connectivity
* Meets the requirements of high performance application
* Warranty: 1 Year
(ELMDPHD-01)
Specifications
| Compatible/Used for | Display |
| Product Type | DP Cable |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Black |
| Connector Type | Mini DisplayPort, HDMI |
| Length | 1m |
| Resolution | 1920×1080 |
| SKU | ELMDPHD-01 |
| Barcode # | 9350784009852 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





