- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC Elements ACTIVE Mini DisplayPort to HDMI cable converts a Mini DisplayPort signal from a Mini DisplayPort enabled computer for viewing on a HDMI enabled display. The cable is most suited to be used where the computer is not capable to output multi mode DisplayPort (DP++) such as AMD Eyefinity. The adapter supports AMD Eyefinity Multi-Display technology.
* Aluminium and Mylar shielding to help eliminate EMI and RFI
* Resolution capability of up to 4K Ultra HD 3840 X 2160 with DisplayPort Ver 1.2 devices and resolution up to 2560 X 1440 with display port 1.1 devices* (1) Mini DisplayPort Male to (1) HDMI Male
* Support for AMD Eyefinity Multi Display Technology.
* Durable Mini DisplayPort connectors
* Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.
* PE Bag Packaging.
* Warranty: Life Time
(MDP-HD4K-02-ACTV)
| SKU | MDP-HD4K-02-ACTV |
| Barcode # | 9350784002389 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
| Shipping Width | 1.110m |
| Shipping Height | 0.440m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.092796000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





